Практичні вправи 

 

  

 

Беручи Святу Терезу за приклад, обдумай, як можеш використати її досвід у своєму житті? "[Ісус] Хотів створити великих святих, яких можна порівняти з лілеями і трояндами, але створив також менших, які задоволені бути маргаритками та фіалками, призначеними на те, щоб радувати очі Доброго Бога, коли Він спускає зір на свої стопи. Досконалість полягає у виконанні Його волі, бути тими, ким Він хоче, щоб ми були..." [A 2v]. 

З чого черпаєш відчуття власної вартості? Напиши це своїми словами. 

 

Вибір центру уваги 

 

"Це неможливо повідати тобі, Мамо, як мене дуже мучив цей галас: дуже хотіла повернути голову і подивитися на виновницю, яка, авжеж, не розуміла зі свого тику". Принаймні могла б її попросити, щоб припинила подібний галас. Проте за більш досконале визнаю, щоб "перетерпіти це з любові до доброго Бога і щоб не завдати прикрості цій сестрі". У зв'язку з цим старалася заспокоїтися і поєднатись з Богом на медитації, не займаючи собі голови цією звуковою незручністю: "Все було непридатне, я відчувала, як заливає мене піт і була змушена попросту здійснювати молитву страждання, але увесь час терплячи, намагалася робити це не роздратовано, але з радістю і миром, принаймні в глибині душі, отже я пробувала полюбити тихий звук такий неприємний; замість постаратися не чути його (неможлива річ), я напружувала мою увагу, щоб вслухатися в нього, немовби був захоплюючим концертом" [G 30v]. 

На чим концентруєш свою увагу в емоційно важких ситуаціях? 

 

Зміна центру уваги  

 

"Бог подає мені таким чином всі ресурси, щоб залишатися дуже маленькою, і саме цього бракує. Я завжди задоволена. Використовую це, навіть посеред бурі, для утримання у великому внутрішньому спокої. Якщо говорять мені про непорозуміння між сестрами, стараюся не бунтуватися проти тої чи другої. Мені потрібно, наприклад, не переставши слухати, дивитися через вікно і внутрішньо тішитися з виду неба, дерев..." [Últimas conversaciones (18 kwietnia 1897), w: Obras completas, dz. cyt., s. 766]. 

Що можеш зробити, щоб в скрутній життєвій ситуації перемістити центр зібраності, уваги на щось більш конструктивне? 

 

Зміна подання реальності 

 

"Пташка хотіла б полетіти до того світного Сонця, яке чарує її очі, хотіла би наслідувати Орлів, своїх братів, яких бачить, що піднімаються аж до Божого вогню Пресвятої Трійці..., на жаль, все що зуміє зробити, це підносити свої малі крила, але злетіти не може в її малій силі! що з нею станеться? чи помре із смутку, бачачи себе такою безсилою?... О ні! пташка навіть не засмутиться. Із смілою довірою хоче лишитися, дивлячись на своє Боже Сонце, ніщо не змогло б його перелякати, ані вітер, ні дощ, а якщо темні хмари напливають закрити Зірку Любові, пташка не змінить місця, знає, що понад хмарами безперервно світить її Сонце, що його блиск не міг  би затьмаритися ані на хвилину" [M 5r]. 

Як можеш побачити по іншому важку ситуацію, аби як Тереза знайти світне "сонце понад хмарами"? 

 

Вибір конструктивного внутрішнього монологу 

 

"Цілком впевнено вся спільнота думала, що я прореагувала в натуральний спосіб, і я б не змогла передати, скільки добра надала моїй душі така дрібниця і справила, що я стала поблажлива до слабкості інших. Не дозволяє мені це також потрапляти в марнославство, коли я оцінювана прихильно, оскільки говорю собі: Оскільки мої дрібні акти чесноти вважаються за недосконалість, можна також добре схибити, визнаючи за чесноту щось, що є лише недосконалістю. Говорю отже за святим Павлом: Найменш залежить мені на тим, чи я буду засуджена через вас, чи через який-небудь людський трибунал. Більш того, навіть самого себе я не суджу, Господь є моїм суддею. Тому також, щоб той суд для мене був прихильний, або краще щоб взагалі не була судима, я хочу, щоб мої думки були завжди милосердні, оскільки Ісус сказав: Не судіть, щоб ви не були судимі." [G 13r-13v

Напиши приклади позитивних, конструктивних речень, які можеш говорити собі у важких ситуаціях. 

 

Творче мислення 

 

"Якщо трапляється мені подумати або сказати щось, що подобається моїм сестрам, вважаю за зовсім натуральне, що привласнюю це собі, як своє добро. Думка та належить до Святого Духа, а не мені, оскільки святий Павло говорить, що ми не можемо без цього Духа Любові називати "Батьком" нашого Батька, який на Небі. Отже вільно Йому послуговуватися мною, щоб дати добру думку якійсь душі; якби я гадала, що та думка належить мені, я була б як цей "осел, несучий реліквії", який гадав, що ознаки пошани, що віддаються святині, були направлені на нього" [G 19r-19v]. 

Як можеш досвід Терезки застосувати у власному житті, щоби з творчого мислення черпати радість та добрий настрій? 

 

ЕМОЦІЙНА СВОБОДА 

 

Вибір емоційної мети 

 

"Хай справи цієї землі ніколи не зможуть замутити моєї душі, хай ніщо не порушить мого спокою. Ісусе, я прошу Тебе тільки про мир і кохання, нескінченне кохання, єдину границю якого являєш Ти сам.., кохання, яке не буде вже моє, але Твоє, мій Ісус" ["Modlitwa w dniu złożenia ślubów zakonnych", w: Pisma mniejsze, dz. cyt., s. 229]. Що є Твоєю емоційною метою, бажаним емоційним станом? 

 

Вибір емоційних відповідей 

 

"[.] також тому, що не хотіла підкоритися натуральній антипатії, яку я відчувала, я сказала собі, що любов до ближнього не повинна полягати у відчуттях, але на вчинках; отже я старалася робити для цієї сестри те, що я зробила б для особи, яку я кохаю найбільш. За кожним разом, коли я її зустрічала, я молилася за неї до доброго Бога, жертвуючи Йому всі її чесноти і заслуги" [G 13v-14r]. 

У яких ситуаціях особливо потребуєш моменту затримання і вчинення свідомого вибору емоцій замість автоматичного реагування? Усвідомлення собі цих ситуацій це половина успіху. 

 

Зміна відчуттів 

 

"Певного дня під час рекреації /вона/ сказала мені більш менш ці слова з міною дуже задоволеною: "Чи захотіла б мені сказати, сестро Терезо від Дитятка Ісус, що так дуже привертає тебе до мене, кожного разу, коли на мене дивишся, я бачу як посміхаєшся?" Ах! Те, що мене притягало, то був Ісус, укритий в глибині її душі... Ісус, який робить солодким те, що найбільш гірке... Я відповіла їй, що я посміхаюся, оскільки я задоволена, що бачу її (авжеж я не додала, що йде про духовну точку зору)" [G 14r]. 

Що можеш робити у важких ситуаціях, щоб поміняти небажані відчуття на бажані? Повторне кадрування /редагування/: зміна значення   

"Бачу в усьому завжди добру сторону. Є особи, які все сприймають для себе як найбільші прикрощі. Але я навпаки. Якщо маю самі лише страждання, якщо небо таке темне, що ніщо його не прояснює, тоді я радуюся" [Św. Teresa od Dzieciątka Jezus, Ostatnie słowa (28 maja 1897), w: Pisma mniejsze, dz. cyt., s. 474]. 

Що можеш зробити, аби в кожній ситуації помічати її добрі сторони?