"Сьогодні сталося щось шокуюче"

 

 

 

"Нехай не обмине нічию увагу факт, що сьогодні здіійснюється щось шокуюче", сказав Святіший Отець Йоан Павло ІІ в гомілії на переповненій (60 тис. вірних) Площі св. Петра в Римі 19 жовтня 1997 р. Ці слова Папи стали для журналістів найкращим вираженням того, що тоді відбулося. Бачимо їх на титульних сторінках багатьох газет, включно з ватиканським L'Osservatore Romano за 20-21 жовтня. Дійсно, як сказав сам Намісник Христа, "Св. Тереза з Лізьє не могла вчитися в університеті й отримати систематичну освіту. Померла в молодому віці, а все-таки, з від сьогодні буде Учителем Церкви". Це визнання і підтвердження шляхетності її послання, яке надає їй в Церкві значення, "яке набагато вагоміше від академічних титулів".   

Сто років тому Тереза з Лізьє, кармелітка, вичерпана туберкульозом, вмирала у свої неповні 25 років. Вона сказала геніальну фразу: "я не вмираю, а входжу в життя", і склала обітницю: "відчуваю, що моя місія розпочнеться – місія притягувати душі до Бога". Свою обітницю виконає! Її духовне послання стало спільним спадком Церкви і християнської духовності XX ст. Автобіографічні рукописи переклали на 60 мов. Неважко помітити таємний вплив її послання на науку останнього Вселенського Собору. Випереджаючи час – а це характерна риса святих, постійно відчинених на голос Святого Духа, – навчила християн користуватися (ще до переоцінки біблійного послання) скарбами Божого слова, захованого в Святому Письмі; звільнила католиків від песимістичної ідеї янсенізму, показуючи в Богові милосердного Отця, джерело й ціль любові, а не суворого Суддю; глибоко досвідчила дійсність еклезіальної комунії (не знаючи доктрини енцикліки Mystici Corporis за 1943) і довела, що для розвитку Божого Царства особливу вартість має молитва й жертва, а також, що кожний християнин покликаний до святості, яка полягає не у великих ділах, а в глибшому переживанні щоденності. Доказом її особливого впливу на віру сьогоднішньої Церкви є також факт присутності її думки в новому Катехизмі Католицької Церкви, який шість разів звертається до терезіанського послання. 

Терезу з Лізьє ввели до сонму Вчителів Церкви під час дуже урочистої літургії. Сонячний день, урна з мощами святої перед вівтарем, урочиста понтифікальна літургія, співслужили кардинал Рацінгер, префект Конгрегації Доктрини Віри, кардинал Томко, префект Конгрегації Поширення Віри, французькі єпископи з єпархій, зв’язаних з життям св. Терези. Були присутніми генеральні настоятелі обох віток Кармелю, кардинал Содано, державний секретар, кардинал Люстіже, архієпископ Парижа, представники дипломатичного корпусу і офіційна делегація Франції. 

На площі св. Петра було багато кармелітів і кармеліток, представники незліченних кармелітських і терезіанських інститутів. У словах Святішого Отця не бракувало сердечного привітання "до всіх кармеліток і кармелітів".