4. Постійна актуальність терезіанського послання

 

  

 

Послання св. Терези з Лізьє, "в якому міститься серце Євангелія", "не застаріло". Навпаки, воно стає щораз актуальнішим саме тепер, в добу Нової Євангелізації, на порозі Третього Тисячоліття Християнства. Її духовне послання стало спільним спадкоємством Церкви і християнської духовності XX століття. Неважко помітити таїнственний вплив її послання на навчання останнього Вселенського Собору. Випереджуючи час, Тереза допомогла людям наблизитися до Святого Письма; звільнила католиків від песимістичної ідеї янсенізму, показуючи в Богові більше милосердного Отця, джерело й мету любові, ніж суворого суддю; доглибинно пережила дійсність еклезіального сопричастя (ще не знаючи доктрини енцикліки Mystici Corporis за 1943 р.) і довела, що для розвитку Божого Царства особливе значення мають молитва й жертва, і що кожний християнин покликаний до святості, яка не полягає у великих справах, а в надзвичайному досвідчуванні щоденності. Доказом її особливого впливу на віру Церкви наших днів є присутність її думки в новому Катехизмі Католицької Церкви, який цитує її 6 разів.  

Тереза з Лізьє присутня в багатьох царинах життя сучасної Церкви і світу. Впливає на святих і на грішних, на богословів і на філософів, на духовних і на мирян, на простих людей і на митців, на християн і на послідовників інших релігій. 

Терезіянська "eminens doctrina" допомагає Божому Людові по цілому світі. Вона нагадує про споконвічні й незамінні правди про Ісуса Христа, який є повнотою обʼявлення Батьківської та Милосердної Любові Бога; про радикальне вбозтво і безсилля людини, яка може вчинити дуже багато, якщо дозволить динаміці надії заволодіти собою, повністю покладаючись на Бога; про Церкву, містичне тіло Христа, в серці якого Тереза залишається любовʼю; про материнську роль Марії, нашої Матері в наслідуванні Христа; про християнський оптимізм, який досвідчується навіть в ночі страждання і спрямовує до вічного життя. 

Надання Терезі титулу Вчителя Церкви – це не тільки печатка Церкви, яка гарантує автентичність терезіянської "шляхетної доктрини", а й запрошення для нас, щоб ми намагалися втілювати її в життя.